mert klnben nem kltt vlasztasz, csak terjedelmet…”
(Szinay Balzs – rs s tudatlan II., rszlet)
„…De ne felejtsk el, a mvszet pusztn gynyrkdtetsre szolgl, nem azonosulsra! Amikor egy egyedlll termszeti jelensget figyelnk, vagy akr egy gynyr nvnyt, benne csak elgynyrkdnk, s nem vlunk rabjv, megelgsznk az lmnnyel s megynk tovbb! St, a jelensg maga sem kvn minket erre sztnzni! Csak megmutatja magt. A mvszi alkottevkenysg sorn a szerz ltal valami csodlatos nyilatkozik meg, de valamirt mi emberek gy tartjuk, hogy ez sokkal tbb, mint brmely ms jelensg, ami minket krlvesz…”
(Szinay Balzs – Boldog-boldogtalan irodalom I., rszlet)
Amennyiben a fenti gondolatokat intztem a szerzkz, legalbb annyiban fogom az albbiakat az olvashoz!
A szerz „felknlja” magt a mben, elgynyrkdtet, lmnyt nyjt, szrakoztat, felbreszt stb.
De mit csinlunk mi olvask a szerzvel s mvvel?! Legtbb esetben tfutunk egy-egy rson… „Pillanatnyi rmk” tlsre treksznk ebben is! Nem zlelnk, nem meglnk csak, mint mh lehintjk a szerz virgrl a virgport, a nektrnak valt s rohanunk tovbb a kvetkez virgra. tmenetit csinlunk az llandbl. Testet a llekbl. A test pedig a llek brtne – hogy Platn gondolatait idzzem.
Van-e mg igny a szpre, a jra, magvasra az embert prblra s formlra? Az innovatv rs provokl. Kilendti htkznapi egyenslybl az olvas szellemt. m ehhez az szksges, hogy az olvas kvnjon kilendlni! Trekedjen ne csak az evolci elmlete szerinti tudomnyos rtelemben a „legfejlettebb faj”-nak lenni, hanem erklcsileg is kiemelkedni a teremts vilgcsaldjbl! s ez egy mdon vlik lehetv szmra: folyamatos nvizsglattal s a msik irnti rdekldssel!
Minden szerz egy nll llek-kert. A kertet pedig folyamatosan gondozni kell, hogy l maradjon, s az rdektelensg get napsugara ne szrtsa ki vgleg! A klt, az r trsalgsra hv mvvel, nem monologizlni kvn sket lelkeknek! A makacs s komisz tvolsgtarts pedig a virg gykereire hat! Kapni visszacsatols nlkl:
„…ez zajlik bent, szvkastlyt ez bont…”
(Szinay Balzs – A msklnben tj, rszlet)
Az rdektelensg slyos npbetegsgt kell most itt orvosolunk! s ha ltezik szerzi alzat kell, hogy legyen olvasi is! Az olvass mgtt mindig valamilyen motivci rejtzik: szimptia a szerz irnt, tudsvgy, elismers, el nem ismers, sajnlat stb. szmtalan ilyen tnyezt tudnnk mg felsorakoztatni! m a legfontosabb motivci az egyms irnti rdeklds kell, hogy legyen!
A modern kor legnagyobb vvmnya az lehet az eddigi felttelezsekkel szemben, hogy gondolat s gondolat, llek s llek egymsra tall, sszefondik. Ekkor jrunk majd Vrsmarty gondolatainak nyomban:
„Ksznjk let! ldomsidat,
Ez j mulatsg, frfi munka volt!”
(Vrsmarty Mihly – Gondolatok a knyvtrban, rszlet)
Annak bizonytsa, hogy a fenti gondolatok nem voltak hibavalak mg vrat magra s rajtunk ll!
rdekldve, nyitott szemmel s szvel bejrni egyms llekvilgba ez a kulcs! Meglni az egynit s a kzset, majd vgl sszefzni ket…
Olvasd ht olvas, mit szerznk nem kmlve fradtsgot rd hagyomnyoz! Tudjuk, hogy elfoglalt vagy s valahogy te mindig tbbet akarsz, jra s jra impulzusokra vgysz, ismeretlenre s tetszre szomjazva friss mveket hajtasz! Te rrsz tanulmnyozni, olvasni, vlemnyezni ezt-azt, de ne feledd, a szerz nem lesz mindig veled s neked! Mve tn korokon t fennmarad, de most l s most kutatja figyelmed! gy te ne kutass tovbb! llj meg s kapaszkodj bele lnyeddel a meglv, l, felknlt gondolatba!
Az eszttika, a stlus, a gondolat, s a llek ms elemei mr teljes egszben megnyilvnultak a legels rsban is! ld ht meg s ld t! jra s jra!
m vigyzz! Ne szelektlj! Hiszen a lnyeg nem abban rejlik, hogy vlogatott tartalmakbl szrd ki a neked tetszt, hanem megtanulod megltni mindenben az rtket, akr azt a flmondatot is, ami neked ad valamit, amitl te tbb leszel! Ez az igazi leslts!
Ne felejtsk el: egy rsban egy egsz ember jelenik meg, s egy embert nem csak a belle ltalunk szimpatikusnak tlt rszeket kiszelektlva illik elfogadnunk, hanem szemlynek egszt tekintetbe vve! A szerz pedig „…mindig kszl valamire…”:
„Az elhivatottsg kteles riadalmban,
az alkalmazkods jogtalan fradalmban,
a kzmbssg brl szidalmban,
s a feltns remnyben…
…a llek a felszn alatt
mindig kszl valamire,
mit sejtelmessgvel tudat,
mi titkon rik a szletsre…”