Gallai nven bejelentkez kedves kommentelnk felhvsra nekiugrottam az eladsodsrl kpernyre vetni gondolataimat, de elre kell bocsssam: nem vagyok elfogulatlan. 4 vvel ezeltt el kellett dntsem: drga albrletet tartok fent, vagy kzel feleannyirt, a sajt laksomat trlesztem. Akkori lehetsgeim szerint az elbb felvetett lehetsg szba sem jhetett, gy bevetve mindent, laksvsrlsi projektbe fogtam, gyhogy az eladsods krdskre ismeretes elttem is.
Kezdjk tvolrl: eladsodsrl akkor beszlhetnk, ha a felhalmozott adssgllomny olyan fizetsi ktelezettsggel jr, melyet az gyfl nerbl mr nem kpes teljesteni. Adssgot adssgra halmoz, vagy ahogy a kznyelv fogalmazza: egyik lyukat tmi be a msikkal. Innen nagyon nehz elrni a nullt is, nemhogy a pozitv mrleget. Gondolkodjunk logikusan! Ha tbb a kiads, mint a bevtel, egyet tehetnk: nveljk a bejv forrsokat. Hogy nz ez ki az egyn szintjn? Msodllst vllal, jobban fizet munkt keres, igyekszik 24 ra alatt 36 rt dolgozni, „pnzt csinlni” magnak, hogy fenntarthassa azt az letsznvonalat, amit megszokott.
A krds itt, trsadalmi rtelemben, kettvlik: ltrejn a fent emltett rteg, aki a lehet legtbb energit fekteti abba, hogy szinten tartsa magt, s ltrejn egy msik is: akinek nincs lehetsge/kpessge/akarata (kvnt rsz alhzand), hogy ezt megtegye, megtehesse.
k azok, akik „lecssznak”.
2010. prilisban lejrt a moratrium a lakhatsukkal kapcsolatban problmval kzd emberek kikltztetsvel kapcsolatban. Magyarn: kikltztetik az adsokat azokbl az ingatlanokbl, melyekre tartozsokat halmoztak fel. Persze, az j kormny mg a kampny idejn meggrte, hogy kitolja ezt a moratriumot – hja, knnyen tette, nem az idejben jrt le. De ez nem politika. Ez gazdasg.
Az eladsods a legrdgibb csapdk egyike. Ha nem tud plusz forrst teremteni az ember arra, hogy adssgllomnyt cskkentse, legjobb estben is tolja maga eltt a tartozst.
Keressk a felelsket. Kik azok? A bankok? Az llam? Az egyn?
Szoksos nzpontomnl maradva, nem ragadnm ki a felelssget az egyn kezbl. Amikor az ember alr egy 38 oldalas szerzdst, kzjegyzvel hitelestteti, intzi az gyeit, nehz azt elhinni, hogy nem tudta, mit csinl. Hogy erre nem gondolt. Mirt, ki ms gondoljon r, ha nem ?
De a krds nem ennyire egyszer. Igaz, hogy az egyn dnt minden helyzetben, de az is igaz, hogy adott idpontban meghozott dntse nem biztos, hogy illeszthet a ksbbi krlmnyekhez. Gondolok itt a bankok egyoldal szerzdsmdostsra. Igen, jogos a felhborods, hogy ha valaki adott sszegre szerzdtt, nem tudja kifizetni annak a msflszerest, dupljt.
Teht, haragudhatunk a bankokra is.
Mi, adsok, vlelmezzk, hogy itt valamifle jogsrts trtnt. Termszetesen, nem az rott jog rtelmben. A morlis trvnyeken szguldott keresztl a pnzpiac, a bankok, s bizony, mr nem az a helyzet, mint amikor gretet tettnk egymsnak. Ki az, aki beleavatkozhat ebbe? Ki az, aki megoldhatja? Az llam.
Teht haragudhatunk az llamra is.
sszessgben azonban, taln egyenl a felelssg, viszont ms a motivci. Az ads lni szeretne, a bank bussan meglni, az llam pedig eljtssza a tehetetlent a helyzetben – hiszen ha beavatkozna, az kzelebb llna az autoriter irnytshoz, mint a demokrcihoz.
A felelssg meghatrozsa azonban nem knnyti meg azok helyzett, akik ppen eladsodtak. Remek dolog arra gondolni, hogy a felelssgbl csak 1/3 az enym, viszont nem lesz tbb a kasszban tle. s a lnyeg, vgs soron – itt van.
Vgs igazsg van-e? Nincs. Az egyn kzd, vagy feladja, a bank nem foglalkozik a dolgokkal, az llam pedig ltszattevkenysgekbe menekl.
(Visszautalnk Fogyassz! cm rsomra – sok tekintetben rinti a tmt)
Lpjnk tvolabb a bankhitelektl kiss – hiszen vannak ms hitelek is. A tma itt vlik igazn hzss szmomra. Ki a bnat tudja megindokolni azt, mirt vesznek fel az emberek 258 %-os hitelt, ha „csak egy kicsi kell”? Ki tudja megindokolni, mirt annyira fontos a plazmatv/j szmtgp/thai nyarals, hogy hitelt vegyen fel r? Nos, szmomra senki nem tudja megindokolni.
Gynyr a magyar nyelv: gy tartja, addig nyjtzkodj, ameddig a takard r. Meg kne tanulnunk vgre ezt, sokunknak. Nem pazarolnk erre tbb szt itt, hiszen itt egyrtelm az egyn felelssge.
A harmadik, nem elhagyhat terlet: a meglhetsi hitelek krdskre. Amikor nem azrt vesz fel hitelt valaki, hogy lakhatst biztostsa, nem is az j plazmatvrt – hanem a helyi uzsorstl kr klcsn 150 %-os kamatra, hogy enni tudjanak, s az uzsors (vagy kedves, m fenyeget fellps bartai) mr a postnl vrjk, hogy elvegyk tle az oda rkez seglyt, csaldi ptlkot, egyb jvedelmet. k a legkiszolgltatottabbak. Tbbsgkben nem azrt nem dolgoznak, mert nem akarnak – hanem mert nincs mit, vagy nekik nincs mit, vagy mert a krnyken senkinek nincs mit. Itt viszont egyrtelmen az llam felelssgt hangslyozom! Az uzsora trvnytelen, s a kiszolgltatottakat meg kell vdeni ebben a helyzetben!
Mindenesetre az eladsods, mint ltez fogalom, sokkal megfoghatbb, ha kilpnk a konkrtumok bvkrbl. Hiszen mirl szl: adva vannak ignyek, s nincs hozzrendelve forrs. Adva vannak szksgletek, de nem lehet kielgteni ket. A kzgazdasgtan rgi alapelve: a forrsok korltozottan llnak rendelkezsre, s bizony, verseny van rtk. A verseny egyenltlen s kiszolgltat. Az ignyek, szksgletek viszont mindentt felfel mutatnak, a tbbre irnyulnak, hiszen gy termszetes taln. A megolds azonban nem minden esetben a klcsnkrsben van. sszer gondolkods kell, mellyel igyekezhetnk a vgyak s a lehetsgek kztti ollt mind szkebbre zrni, valamely oldal megmozdtsval: vagy a vgyakat kzeltjk a lehetsgekhez, vagy a lehetsgeket fejlesztjk a vgyak szintjre.
A kett kz meg adssg helyett lmodozst illesztnk.
(Nem tudom lezrni ezt az rst anlkl, hogy ismt bele ne keveredjek a kiszolgltatott, meglhetsi adsok tmjba. Rjuk nem igaz a zrgondolat. Igaz, az problmjuknak az eladsods nem oka, hanem tnete. A mlyszegnysgben l egymilli ember Magyarorszgon – nzz utna, olvas! Rmiszt ez az adat. – nem luxuscikkek, vagy nll ingatlan miatt van adssgcsapdban. Egyszeren a kil krumpli, s a doboz tejfl miatt.)