A lelkedben hbor dl,
gy rzed rgtn megflsz.
Szvedet mardossa mint tz,
bellrl mardos mi z.
Az nek harca folyik mr,
ki lesz a gyztes nem tudni, kr!
Feszengsz a knok kztt,
vihar felhk gylnek magad fltt.
Szeretnd elkldeni,
de nem tudsz hogy dnteni,
rd szakad az g,
s nem tudod mit tgy!
Szaladnl ki a vilgbl!
Rszed kettszakad,
rohanj mg brod,
vagy fordulj szemkzt!
Vlasztanod kell gyorsan,
mg az g rd nem szakad!
Fuss amg a lbad ri a fldet,
vagy lld ki az tseket!
Elemzs
Kedves Sallai Lszl!
Elszr is ksznm, hogy megtisztelted bizalmaddal folyiratunkat! Megtlsem szerint a bekldtt alkotsaid nem igazn rett munkk, ebbl kvetkezleg verseid elemzse helyett inkbb arra biztatnlak, hogy kltszeti prblkozsaidat egsztsd ki sok olvasssal, potikai tanulmnyokkal. A Szabadon folytogat igazbl: fojtogat. Szval a helyesrsodon sem rtana csiszolni mg! (S ez csak a legslyosabb hiba, hozhatnk tbbet is.)
A kvetkezkben kzlk nhny gondolatot, amely remnyeim szerint segt. Szmomra a vers (de magnak az irodalomnak is) egyik f ismrve az, hogy tlmutat nmagn. Mindkt verseden azt rzem, hogy rmei grcssen keresettek, s gy nem is kpesek mst kzvetteni a befogad fel, csak ezt a ktsgbeesett keresst, s a nem tl szerencss „tallsokat”. Az eszttikai lvezet pedig (ebbl kvetkezleg) elmarad: s ugye mi msrt is olvasunk, ha nem azrt, hogy eszttikai lvezetben legyen rsznk…?
„Van mr kenyerem, borom is van,
Van gyermekem s felesgem.
Szvem minek is szomortsam?
Van mindig elg elesgem.”
E nhny sor Kosztolnyi Dezs Boldog, szomor dal cm versbl val. Lehetne idzni az egszet is, mert igen j plda arra, amit lttatni szeretnk. Az idzet els s utols sora tulajdonkppen hasonlt llt: az egyik azt, hogy van kenyere-bora a lrai nnek, a msik meg sszefoglalja, hogy szval van elesgem. A msodik sor azt llaptja meg, hogy van mr gyermeke s felesge az nnek, teht minek szomorkodjon: most mr boldog lehet vgre (mgis: Boldog, szomor dal – teht hol ez, hol az, egyszerre akr mindkett is). Amirt idehoztam az egszet: a felesgem-elesgem rmpr. Ebbe a kt szba tulajdonkppen bele van transzponlva a fenti ngy sor. A felesg els betjt lehagyva: elesg. Milyen egyszer s milyen fantasztikus! A „felesg”-ben benne van az elesg is, fordtva viszont nincsen gy. Teht a felesg az egyszerre elesg is: lelki tmasz, testi gynyr. Ha megvan a felesg-elesg, akkor van mit enni-inni, ott van a csald – van mirt rlni is. A kltemnynek ez csak az eleje, de vgig ilyen elms jtk az egsz. Minden mindennel sszefgg (a kltemnyben) – ezt sugalljk szmunkra a Boldog, szomor dal sorai. Ez a rgtnztt kis elemzs-fle arra akarja rirnytani a figyelmet, hogy a rmek nem pusztn a kltemny henye dszei. Ha rmes verset runk, akkor ezt nem rt szem eltt tartanunk!