Erzsbet… Kiejtve ezt a szt egy szp rgi magyar ni nevet hallunk. Ismert s npszer. Ma is sokan ezt a nevet adjk lenygyermekknek. Mint tudjuk, az Erzsbetek november 19-n nneplik nvnapjukat. m 66 vvel ezeltt, 1944 novembernek Erzsbet estjn a szp magyar ni nv tulajdonosainak kszntse helyett hromnapos munkra vittk el Krptalja magyarlakta terleteinek frfi lakossgt 18-tl 50 ves korig.
Szoksa az a magyar embernek, hogy szeret segtni a bajban. ppen a hbor vgn ne tette volna? Ne ment volna segdkezni a lakhzak, kzintzmnyek jjptsben, fknt, ha krik is erre? Mentek a frfiak, lelkesen.
–Hrom nap? Az semmisg! Kibrjuk – mondogattk…
Tbben kzlk soha nem trhettek haza. Hogy hol voltak, milyen krlmnyek kztt s mirt – senki sem tudta. Akik odavesztek, nem mondhattk el, akik pedig hazajttek, nem beszlhettek rla egszen az 1989-es rendszervltsig.
Akkor – mint egy bomba robbant az emberek lelkbl kitr fjdalom s az igazsgtalansg miatt rzett megalzottsg, de a trtnteken mr nem vltoztathatott senki. Kiderlt, hogy a vreskez Sztlin rendeletnek megfelelen gyjtttk ssze a magyar frfiakat, ugyanis fltek attl, hogy a hbort kveten a harcias nemzet „visszat”. gy gondoltk, ha az leters, munkakpes frfiakat kiirtjk, a nk s gyermekek egymaguk, csaldf s segtsg nlkl aligha jelentenek veszlyt a „hatalomra”.
Ht gy tettek… Hromnapos munkra hvtk be a frfiakat csellel, majd gyalog klnbz fogolytborokba tereltk ket a november vgi hessben, ftetlen helyisgekben, lelem s takar nlkl, a legelementrisabb higiniai felttelek nlkl, llatok mdjra tartottk ket. Szndkosan gy trtk kett az itt l magyarsg gerinct.
Azt mondjk sokan, hogy megbocstottk az tlt szrnysgeket. De vajon meg lehet-e bocstani, hogy szinte minden csald elvesztett egy apt, egy testvrt vagy egy gyermeket? Hogy azrt kellett meghalniuk, mert egyetlen bnk magyarsguk volt?
Isten a bocsnat… Hogy lehet megbocstani azoknak, akik soha nem krtek bocsnatot? Hogy lehet megbklni a mlttal gy, hogy ezrek rtatlansgt soha nem ismertk el, a „hhrok” nem krptoltk ket semmivel? Hogy lehet megbocstani annak, aki a stni tervet kieszelte, aki a rendeletet kiadta, hogy bntetlenl lhetett, mg a magyar csaldok szeretteik nlkl snyldtek a mrhetetlen szomorsgban, szegnysgben s remnyvesztettsgben?
Sokat hallottunk az akkori szrnysgekrl, de taln mgis az tudja igazn elmondani, hogy mi is trtnt tulajdonkppen, aki tlte, a sajt brn tapasztalta. Ilyen tll nagyon kevs maradt, kztk is elenysz azoknak a szma, akik vllaljk, hogy beszlnek.
Az egyik ilyen tll a beregszszi Ront Jzsef. meslt a 44-es „malenykij robot” embert prbl krlmnyeirl…
A kezdetek…
„1922. jnius 22-n szlettem Beregszszban. Els iskolaveimet a grg katolikus elemi iskolban vgeztem, melynek falai kzt Kamp Sndor tant r tantott meg a betvets tudomnyra, az elementris szntani mveletekre, a knyv, az olvass, nem utolssorban Isten szeretetre. Az 5. osztlyt a Zrnyi utcban vgeztem, ahol Dlczegh Sndor tant r mdszerei hagytak bennem maradand, kedves emlkeket. A 6. osztlytl kerltem a Beregszszi Magyar Kirlyi llami Gimnziumba. 8 vet tltttem a gimnzium falai kzt, majd 54 trsammal egytt 1941-ben rettsgiztem. A neves tanintzmny igazgatja Papp Ferenc fizikatanr volt, magyar nyelvet s irodalmat Ozork Ferenc tantott, osztlyfnkm pedig Csnk Istvn matematikatanr volt. Hlval gondolok egykori tanraimra, Brdos Lszlra (trtnelem), Zapf Lszlra (nmet– latin), Pricska Zoltnra (francia). A gimnzium befejezst kveten, 1941 – 1944 kztt a vasti trsasghoz kerltem forgalmista munkakrbe.”
1944
„Ez az v szmomra is sorsfordt vltozsokat hozott. A koromnl fogva beleestem abba a korcsoportba, amelyet „hromnapos munkra” hvtak. Elbb gyalog jutottunk el a gyjttborba, onnan vagonokban szlltottak minket Legenyealsmihlyiba (Szlovkia).
Amikor bejttek az oroszok, haza akartam szkni Beregszszba. Elbb gyalog indultam el, majd t kzben egy szekrre csaptam fel a csomagomat, n magam gyalog bandukoltam utna. t kzben az oroszok igazoltattak, s amikor meglttk, hogy magyar vagyok, nem engedtek tovbb.
Egy falusi hzba vittek, tkutattk a brndmet, az elszobba ksrtek. Ott felhajtottak egy szl padldeszkt s az alatta lv pincbe zrtak. Egy nap mlva egy msik faluba vittek, ott mr tbb korombeli foglyot tartottak. A szlovkiai Legenyealsmihlyiban volt velem kt fldim, az egyik Rkh Mtys, a msik Sie Lszl. k nem prbltak hazaszkni. Miutn az n sorsom gy alakult s egy jabb faluba ksrtek, prbltam ismersket keresni, az egykori bartaimat nevkn szltani:
–Matyi, Laci, itt vagytok?
Perecsenyben, ahol egy nagyobb magyar csoporttal hozott ssze a sors, vlaszt kaptam:
–Itt vagyunk.
Az trtnt ugyanis, hogy a legenyealsmihlyi llomsfnk az oroszok bejvetelt kveten engedlyt adott a hazatrsre, de igazoltatskor a bartaimnl megtalltk azt a pisztolyt, amelyet tlem loptak el kzvetlenl a tvozsom eltt. A miatt jutottak arra a sorsa, amelyre n. A gyjttborbl gyalog vittek minket Szamborba, jszaknknt olyan helyekre szllsoltak el, amelyek korbban istllknt szolglt. Ennek padlsn hztuk meg magunkat jszakra. Nappal dolgozni kellett. A perecsenyi emlkeim egyik foszlnya jut most eszembe: arrl a helyrl az 50 v felettieket elengedtk. Az egyik ids ismersmmel prbltam zenni az desanymnak, hogy hrt kapjon rlam: letben vagyok. Soha nem tudtam meg, hogy a hr eljutott-e. Amikor gyalogmenetben meneteltnk a volci tra, egyszer csak ismers alakra lettem figyelmes: az desanym volt az. lelmiszercsomagot hozott nekem. Odaszaladtam hozz, tkaroltam a nyakt s gy hullottak a knnyeim, mint a zpores. lelmiszercsomagot hozott nekem. Emlkszem, azta sem ettem a szalonnt lekvros kenyrrel… Annyira hes voltam! A testem le volt gyenglve a nehz munktl, a gytrelmektl s az embertelen krlmnyektl.
Szamborban is egy hossz istllba tereltk az embereket, ott tudtam meg, hogy desapmat s az csmet is elvittk. Ebben a fogolytborban abbl llt az letnk, hogy az erdre jrtunk frt, a nehz rnkket a vllunkon hordtuk be a konyhra. Fts nem volt sehol, a hideg istllban, a fldn aludtunk takar nlkl. Jenkijevba kerltnk innen. Ott azt mondtk, adnak kt ht pihent arra, hogy megersdjnk, visszanyerjk ernltnket, de nem gy tettek. Mr msnap kihajtottak bennnket havat laptolni.
Vilg letemben vkony csont ember voltam, vzna testalkat, gy knnyen megbetegedtem, a gyenglkedk listjra kerltem, ahonnan nem kerltem ki hossz ideig. Taln ez mentette meg az letemet, hiszen a betegekkel elnzbbek voltak, knnyebb munkkat bztak rm. Egy vig betegeskedtem, nem volt tvgyam, egy falat tel – nem sok – ennyi sem csszott le a torkomon. A sajt rszemet az telbl, a kst, a trsaimnak adtam. Amikor felpltem, emlkszem, 7 tnyr kst ettem meg egyszerre: akkor a trsaim adtk nekem az rszket, akkor rajtuk hatalmasodott el a betegsg, amelynek nevt a mai napig nem tudom. Gygyultnak hittem magam, de a lbamra llni nem brtam. jabb vbe telt, amg jra megtanultam jrni.”
Emlkek a pokolbl…
„Emlkszem, a fogsgban volt velem egy beregszszi bankigazgat is, Csnk Gyrgy. volt a vagonparancsnok. Egy alkalommal, amikor az egyik fogolytborbl a msikba szlltottak t bennnket tlen, szomjan, megsajnlt minket s megengedte, hogy kidugjuk a keznket a vagon rsein, s havat szedjnk, azt megolvasszuk s igyuk, hogy ne haljunk szomjan. Emiatt levltottk tisztsgbl, a helyre egy btyi cignyember kerlt, aki mr nem volt ilyen embersges velnk.
A sors valahogy kegyes volt hozzm. A jenakijevi tborban volt egy Gerhardt vezetknev frfi, aki a kenyrvg rszleg vezetje volt. Nem beszlt sem oroszul, sem magyarul. Nem tudott senkivel beszlgetni, gy az j foglyok kzt kezdett el kutakodni, htha tall valakit, aki beszl angolul. Angolul nem, de franciul beszltem. Ezt a nyelvet is beszlte. gy, hogy maga mellett tarthasson, a kenyrvgban adott nekem munkt. Tbb nem heztem. Jrt hozznk egy tiszt, aki naponta egy kenyeret vitt tlnk a csaldjnak, ksbb volt az, aki felolvasta azoknak a nvsort, akiket hazaengedtek. Ismeretsgnknek hla, n is felkerltem az „elbocstottak” listjra. Mikor biztoss vlt, hogy hazamehetek, eltett nekem egy kenyeret az tra. A vonatra kerlve a drga kincset a fejem al tettem, de amg aludtam, elloptk. Egsz ton nem volt mit ennem. Legkzelebb csak Szlatinn jutottam vzhez: ott forr vizet rultak, azt ittam.
Az csm, Lajos, szenteste, a szeretet nnepnek estjn halt meg gy, hogy flrebeszlt: hslevest kvnt, amit mr soha tbb nem kstolhatott meg.
A fogolytborban velem volt egy Baranyai nevezet vasutas, aki korbban a beregszszi jrsi Borzsovn szolglt. Hely szkben egy gyon fekdtnk. Az hezs s a hideg kvetkeztben nagyon legyenglt a szervezete. n a terembe kszltem, ott tbben voltak, a leheletk felmelegtette a levegt, melegedni akartam. Baranyai lefekdt s betakarzott a kpenyvel. Mire visszartem, meghalt. Mikor a zsid fogdmeg rteslt a hallrl, kihirdette: aki levetkzteti a halottat, az kap egy tl pttelt. hes voltam. Vllaltam. A bajtrsamat meztelenre vetkztettem a temetshez, hogy ne haljak hen. A temets gy zajlott, hogy egy res helyisgben csomra doblva troltk a halottakat, s amikor megfelel mennyisg gylt ssze bellk, az lket kihajtottk a hviharba srt sni, abba dobltk egymsra az elhunyt embereket: jeltelen tmegsrokba. Ha az lk kzl valakinek elfeslett a cipje, a hajcsrok nem engedtk tovbb.
Fldim, Rkh Mtys is elkapta a nevenincs betegsget, amelyben n is egy vig szenvedtem. Amikor rdbbent, hogy nincs tvgya s naprl napra gyengbb, szvessget krt tlem. Volt egy kanala, amit a menyasszonytl, a borzsovai Varga Ilonktl kapott. Amikor reszmlt, hogy mr tbb nem tr haza, megkrt r, hogy juttassam vissza a kanalat a lnynak.
Hogy Sie Lszlval mi lett, mig nem tudom. Ha Debrecenben a telefonknyvben szerepel ilyen nev szemly, az valsznleg lehet.”
Itthon…
„Hrom v utn trhettem haza. Szlatinn keresztl, vonattal rkeztem Beregszszba. n hajnalban lptem be a csaldi hzba, az desapm pedig dlutn. desanym szve majd megszakadt a boldogsgtl, hogy nemcsak n, de az desapm is lve hazatrt. Az csm azonban odamaradt. desapm elmondsai szerint a hallos gyn csak azt hajtogatta:
–Mamu, tessk befzni a levest!
hen halt. Hazatrsnket kveten sokig nem mertnk rendes telt fogyasztani. Elbb csalnlevest, egyb levesflket fogyasztottunk, hogy lassan hozzszokjon a gyomrunk a tpll tkekhez. Mi taln azrt ltk tl az hezst, mert egybknt is vkony fizikum emberek voltuk, szvsabbaknak bizonyultunk a nlklzsek kzepette, mint a testesebb, ersebb frfiak. k gy hullottak el egyms utn, mint a legyek.
Hazatrve hossz ideig munkanlkli voltam, majd az unokatestvrem segtsgvel Gutra kerltem tantnak. 1966-ot rtunk ekkor. Egy vig tantottam itt. Akkoriban minden vben thelyeztk a tantkat. Ilyen krlmnyek kztt 27 vig dolgoztam. A hrom vtizednyi tanri munkt sem nszntambl adtam fel. desanym slyos betegsge miatt knyszerltem hivatsom feladsra. Fekvbeteg lett, n gondoztam. Nem volt ms jvedelmnk, mint az anym nyugdja. Ebbl tengdtnk. Ksbb ismt visszatrtem a kaptafhoz: Badalban, Gton tantottam. 1972-ben kltztnk Beregszszba. Korbban Badalban ltnk. 1948. szeptember 3-n nsltem meg. Beregszszban, egy parkban ismerkedtem meg a leend felesgemmel. A kereskedelmi szfrban tevkenykedett. Hrom gyermeknk szletett, egy kzlk mg kisgyermekkorban meghalt, a msik 2003-ban, 52 vesen. Egyetlen gyermeknk, egy fiunk maradt, aki jelenleg Magyarorszgon, Dunajvrosban l. Havi rendszeressggel hazaltogat, az unokink, Marianna s Mnika is gyakran megfordulnak nlunk.
Az elhunyt fiam felesge viseli gondunkat a felesgemmel. A menyem sem egszsges, mellrkja van. Nem elg megbirkzni a sajt terheivel, de mg a mi gondviselsnket is vllalta. Az Isten ldja meg rte!”
Felejteni nem tudok…
„A lgeres szrnysgeket nem lehet elfelejteni. Az ember egy id utn megtanult egyttlni az emlkeivel. Az 1989-es rendszervltsig mg beszlni sem lehetett a „hromnapos munka szrnysgeirl”.
Jelen…
„Rendszeresen olvasom a Beregszsz lapot. Szeretem ezt az jsgot, mert az egyszer emberekhez szl. rlk annak is, hogy a magyarsgszervezetek vente megemlkeznek a sztlini lgerekbe elhurcolt ldozatokrl. Annak idejn n magam is tbbszr felszlaltam az ilyen jelleg megemlkezseken, mesltem az ottani esemnyekrl.
Ma mr ezt nem tehetem meg, hiszen fekvbeteg lettem.
Ezton szeretnk ksznetet mondani Gajdos Istvn polgrmesternek s segtinek, akik nem feledkeztek meg a lgeres szrnysgek tllirl s els alkalommal 200, majd 150 hrivnya pnzadomnnyal knnytettk meg nem knny mindennapjainkat.
Amg egszsges voltam s eljrtam a megemlkezsekre, az egyik beszdemben ezt hangslyoztam:
–A jeltelen tmegsrokba temetett embereknek semmilyen emlket nem lltottak, mg az sem derlt ki, miben haltak meg. Legyen ez a Puskin tri emlkm mindannyiunk kzs emlkhelye, amelynek talapzatrl soha ne hunyjon ki az rkmcses.”