Kedves felkrst kaptam egy lelkes kommentelnktl arra, fejtsem ki gondolataimat a trsadalmi egyenltlensgekkel kapcsolatban. A gondolatindt a Metropol egyik cikke volt, melyben lertk, valaki 104 milli dollrt fizet ki egy Picasso-kprt, azrt, hogy pnclteremben tartsa. Gondolatbreszt Modagishu erre hozztette: a 3. vilgban pr dollrbl lnek havonta s sok ezer gyerek hal hen.
Igazat kell adjak neki, meg nem is. A gondolat gy kiss demagg. Mi kze a harmadik vilgnak Picasshoz? Mi kze a harmadik vilgnak a szenvedlyes gyjt 104 milli dollrjhoz? Mire lenne elg a 104 milli dollr az egsz harmadik vilgnak?
Azonban lecsupasztva a krdst, igenis get problmra tapinthatunk. Ma Magyarorszgon 3, 7 milli bejelentett dolgoz tart el6,3 milli msik embert. Mindez azt jelenti, hogy minden dolgoz 2 msik embert tart el sajt magn kvl. A KSH 2008-as adatai szerint 100 felnttet (Figyelem! Felnttekrl van sz, azaz a 18 v alatti korosztlyrl nem beszlnk pp!) 54,2 aktv dolgoz tart el.
S itt rzem a problmt.
Tudjuk, Magyarorszgon a munkanlklisg tavaly 10,4 %-os volt.
Nem kell sokat jtszanunk a szmokkal, hogy rjjjnk – van egy rakatnyi inaktv ember. Vonjuk le belle a nem aktv korak szmt (nyugdjasok, tanulk, gyermekek), s mris tallkozunk egy olyan embertmeggel, akik sehol sincsenek. Hol vannak k?
Bizony, a fekete foglalkoztatsban, vagy ami mg rosszabb: a meglhetsi bnzsben (br tmnk szempontjbl a kett csak bntetjogi rtelemben vlik kett).
Tudom, magam is ott ltem vagy 6 vig, s krlttem mg nagyon sokan.
Visszaviszlek, olvas, a fejtegets elejre. Egy dolgoz ma magn kvl 2 embert tart el. Vajon ha a feketegazdasgban kegyelemkenyren tengdk is bejelentett alkalmazottak lehetnnek, mennyire vltozhatna ez az arny? (Nem vletlen a feltteles md: flek, akkor se vltoznnak a munkltatst sjt adterhek).
Egy tisztbb gondolkods vilgban ez nem krds: aki tud, dolgozik, aki dolgozik, az adt fizet, aki adt fizet, azt „beteszi a kzsbe”, hogy jusson azoknak is, akik pp nem tudnak dolgozni. Tiszta sor.
Ehelyett Magyarorszgon mi van? Aki tud dolgozik, rl, ha feketn alkalmazzk. Aki dolgoztat, az feketn dolgoztat, vagy legalbb is „fele bejelentve - fele zsebbe” elv szerint, hogy ne kelljen adzni. Mi marad? Az a 3,7 milli dolgoz, aki nem tud, vagy nem akar kitrni az adzs all, s k tartjk el a tbbieket, illetve az llamot.
A rendszer vltozatshoz a szemllet vltoztatsra volna szksg, gy hiszem. A munkaad rszrl a trsadalmi felelssgvllals tudatosabb felfogsa, a munkavllal rszrl a sajt rdekkpviselet hatkonysgnak lehetsge, mg a mindenkori kormny rszrl mindezek kell tolerlsa – azaz tbb befizetsrt a kevesebb ad elvnek rvnyestse.
Nlunknl tisztessgesebb nemzeteknl ez mkdik. Nan, eszkbe se jutna adt csalni – egyltaln: csalni –, mert nem fr ssze a normikkal.
Mindaddig azonban, amg a szemllet nem vltozik, nem fog vltozni semmi. A munkaad, ha teheti, nem jelenti be a munkavllalt, mert az akkora terhekkel jr, hogy veszlyezteti a vllalkozst. A munkavllal nem tehet semmit, mert rl, hogy munkja van, nem jratja a szjt. A mindenkori kormny pedig megnzi a kasszt, ltja, hogy kevs, sok az eltartand, teht tartja, vagy emeli az adkat. A kr bezrult. Olyan, mintha mindenki fegyvert fogna mindenkire egy westernfilmben. Valakinek egyszer le kellene engednie a stukkert – persze, ehhez meg rlt bizalom kell.
Mi a megolds? Van egy tletem: ez a krds vlemnyem szerint fellrl oldhat csak meg. Onnan, ahonnan a rendszert vezrlik. Alacsonyabb adterhek, hogy a munkltats olcsbb legyen, emellett szigorbb munkagyi ellenrzs, hogy tnylegesen be vannak-e jelentve az alkalmazottak, s szigorbb bntetsek. rdekkpviselet a munkavllalknak, hogy jelezhessk, ha kizskmnyoljk ket, s biztonsgot ad felgyelet, aki nem adja ki a munkavllalt. gy aki dolgoztatni akar, „olcsn” megteheti, aki dolgozik, egyben adt is termel, az llam jl jr, hiszen sokszor kicsi jn a nhnyszor sok helyett, s a kontrollt az llam gyakorolja – ttelezzk fel rla a korrupci-mentessget, mert az kell az elmlet helyessghez.