Valamikor mrcius vgn hallottam egy kocsmai trsasgban, hogy fel fog oszlani a Kispl, az utols koncertet pedig az idei Szigeten adjk. Remltem, hogy a hr csak kacsa. Aztn prilis elsejn olvastam az interneten egy cikket, ami ugyanezt lltotta rluk. Szerettem volna, ha prilisi trfa az egsz, de a kzlemnyt megtalltam a zenekar hivatalos honlapjn is, szval nagyon gy nz ki, hogy a bomls valban megllthatatlan. Mindenesetre a nyri nagyobb fesztivlokra mg elltogatnak…
Arra gondoltam, hogy az eddigi sszes Kispl s a borz-albumon vgigzongorzva kivlasztok minden albumrl egy szmot, ami valamirt meghatroz volt az letem egy szakaszban. Mivel a rajongsom a Holdfnyexpressz s a Velrzsk cm albumok megismersvel kezddtt (mr nem is tudom pontosan mikor) gy 7-8 ve, ezrt ezt a kt albumot akr egy az egyben is kivlaszthattam volna. Meg szinte az sszes Kispl-szmot. Mert adott lethelyzetekben ms-ms album volt a kedvenc. Persze lehetne az is, hogy beteszem az sszes ntt a lejtszba, aztn random kivlaszt belle a gp 15-t (13 db nagylemez jelent meg 1990 s 2004 kztt – beleszmtva a 20 v cm jubileumi lemezt, amelyrl 2 db szmot vlasztottam –, valamint a tavalyi EP-rl is bevlogattam egyet, gy jtt ki a 15) – aztn nem gy lett, az ilyesmit jobb nem a gpre bzni. A Kispl-lmny amgy is tbbet kvn, maga sem gpzene, gplmny, hanem nagyon is emberi.
A krnyezetemben nem egy embertl hallottam mr, hogy a Kispl az tipikus egyetemista/fiskols zene. Hogy micsoda hlyesgeket sszenekelnek. Ht annyi biztos, hogy a szvegek megrtshez kvntatik nmi ggyi, de nem kell azrt elvgezni hozz pl. az ELTE-BTK magyar szakt, hogy megrthessk – persze ha mr elvgeztk, akkor remnykedhetnk benne, hogy rtelmezi horizontunk kitgulsnak ksznheten felfokozottan hat rnk a szveg rme. De ott van hozz ksrnek az idk sorn egyediv karakterizldott Kispl-zene is. Br egyms kztt szlva nem hinnm, hogy a Kisplt valaki csak a zenjrt szereti. A zene s szveg szorosan sszetartozik: a szveg szaggatta szvnket olykor egy letbe visszarnt riff sebktzi be (s/vagy fordtva)... De persze a ptolhatatlan sszetev: Lovasi Andrs (hangja). No de vgjunk bele, tegyk be kpzelet-magnnkba a Kispl-szmokat: „s kzben a dallamt / Fjjuk ketten a dalnak, amit / Gondolatban betettem / A magnjba, mg mellettem llt.”
Tejjel kifli. Most gy teljesen ms hallgatni. Mskor kikapcsoldni kapcsolom be ezt a zent (is), most pedig mondanom kell rla valamit. Kiabl belle a magny, de nem az a srs (br a gitrszl most ppen srdogl kicsit a vge fel jrva a zennek) fajta, hanem az a tnymegllapts: „Lenyeltem egy ktforintost / Hogy telefonljak a magnyomba” – ez lehetne akr valamifle mott is. A magny nullfoka, vagy mg annl is tbb: akkora a magny, hogy valami trsasgra vgyva rmt dobunk bele, hogy telefonlhassunk neki, hogy beszlni tudjunk valakivel. Van ebben ugyanakkor egy kis narcisztikus nimdat is, hogy mg magnyomban is nmagamat keresem telefonon. Persze inkbb: nincs mst. De nem abban az rtelemben, hogy ha nincs l, j a szamr is. Az utols versszakban lekvrt s mzet eszik a lrai n. Azrt, hogy ragassza t ssze, azrt, hogy „ks szi lekvrod az ingemen” s azrt hogy „mzemet lssad rajta mindenen”. Gynyr gondolatok ezek: az sszeragaszts valami olyasmi, hogy a sztesett n hadd legyen jra egsz, a lekvrod az a msikra val vgy s annak beteljeslse, aztn a kvetkez lps mr az, hogy a Te vgyik az n „mzre” (vagyis az nre), hogy t lssa mindenhol. Nha kicsit gy rzem, mintha „szentsgtrst” tennk azzal, hogy Kispl-szmokat rtelmezek, hiszen a szveg-zene-Lovasi nekhangja mindent elmondanak, n pedig csak egy lehetsges verzit vagyok kpes visszaadni a szmtalan kzl.
Bujtogat. Nem szndkosan vlasztottam gy, de ez megint csak a magnybl indul ki: „Keletkezett egy ember / Nagy adag magnnyal…” Aztn itt jn egy jellegzetes s nagyon-nagyon lvezetes Kispli-szellemes fordulat: ez az ember arra vgyott, hogy „nzze valaki, hogy szed virgot”. A refrnben Lovasi npdalosan-rekedtes, szval az lovasis hangjn bujtogatja ezt az embert, hogy ht ugye nem rzi magt gy jl a brben. Aztn elhervadt virg nagylny, szex utn a vilg dolgairl val beszlgets. Errl az eszkzrl beszlek: az elhallgats mvszete ez. Finoman adagolt kis sztoridarabok sejtetik a trtnseket, aztn hirtelen odavgjk hozznk, hogy mr a szex utn jrunk…
Szeretek, szeretek. Ez is egy rvidebb szm, mindssze 3 perc. A felvezet zenbe kristlytisztn csendl bele: „Szeretek, szeretek / Okosan szeretek / Elszr nem tl nagy / Dolgokat szeretek / Hanem csak kicsiket…” A Kispl kielgti idnknti melankliaszomjamat, de a mlyn mindig ott bujkl valami remny is. Biztosan mssal is elfordult mr, hogy szeretett. Nem egyszer, mert az ember knnyen megsrlhet ilyenkor. (Mr’ is rgtn a srls jut eszembe, induljunk ki inkbb abbl, hogy vgtelen boldogsg jrhatja t tle – de ezt csak gy, zrjelesen…) Kinylik a msiknak, j esetben a msik is ezt teszi. Aztn elkezdik egymst szeretni. Majd valamelyikk hirtelen bezrul. s nem biztos, hogy kinylik mg, vagy ha igen, az gyakran mr nem olyan, elvesztette felhk nlkli ders varzst. s akkor itt van ez a szomor-szp Szeretek, szeretek. Mintha lehetne okosan szeretni, mintha irnythatnnk, hogy most kicsit, s nem tl nagy dolgokat szeretnk. Most mgis elhisszk, hogy lehet. „Csak azzal jtszom / Amit elrek / De mi lenne akkor / – Na j ez csak elmlet – / Ha sokkal hosszabbra / Nne a kezem / Vagy azoknak akik / jtszanak velem.” A szveg nem mond ki mindent, teret enged a befogadnak azzal, hogy maga is eljtsszon azzal, hogy mi lenne, ha. Ahogy mi is jtszunk azokkal, akiket „elr a keznk”, gy jtszanak velnk is azok, akik minket rnek el. s vannak azok a rgik, ahov lehetetlennek tnik eljutni (pl. a fik: lomni, a lnyok: lmaik pasijai), de mit is tennnk, ha tovbb jutnnk. A szvtl a gyomorig vgigszalad egy ideg, nem az a lnyeg, hogy errl egy rtekezsnyi gondolatot tegynk le az asztalra, hogy mi lenne, ha tovbb rne a keznk. Maga a krdsfelvets egsz eszttikai lmnyt nyjt.
A honi csillagszat fejldse nmagunk vltozsnak, s a vilg llandsgnak dala. Amikor azt hisszk, hogy ha mindent gy csinlunk, ahogyan rgen csinltuk, akkor nemcsak a Hold s a Nap lesz ugyanaz, hanem mi is. A vilgr sszettelt elemezzk egy lny eltt, hogy bevgdjunk nla, nini ez milyen sokat tud. „De a kutatsok mai fokn / Ezt mr nnek nem / mondanm” – ezek a kutatsok valjban a vltozsokat jelkpezik, jelenlegi nkpnk fokn nem mondannk ezt jra egy nnek, szval egyszeren mr nem azok vagyunk, akik rgen voltunk, hiba a „nmi alkohol”, a N, a Nap meg a Hold. „Mer’ n akkor mg jelentst / Kutattam jelensgben / Krbejrtam, megvizsgltam / De ma mr csak azt nzem // Hogy fnylik most is a Hold.” Ebben az olyan tpus emberek kritikjt ltom, amilyenn n magam is lettem. Az egyetem szerintem alapbl is szmtalan j nzponttal ruhzza fl az embert, gondolkodni tant. A magyar szakos azonban olyan adag jel-jell-jellt-dzist kap, hogy taln egsz letben kptelen kiheverni azt, mindenben csak a jelentst kutatja, elbizonytalanodik az let legegyszerbb helyzeteitl is, fogalomzavarba kerl (mert mindent pontosan definilni kell, azt is, hogy mit rtnk azon, hogy definilni, hogy mit rtnk azon, hogy mit rtnk azon, meg hogy mit rtnk a „mit”-en, az „rtnk”-n s az „azon”-on stb.). Pedig sokszor tnyleg nincsen ms az adott helyzetben, csupncsak fnylik a Hold…
Harmatoslb. A Harmatoslb egyfajta fordtott bnbeess. Benne Lovasi hangja eltr a „szoksostl”, nagyon visszafogott, visszafojtott. A harmatoslb nekrolgja ez, aki hallt eljtszva vgl megfullad. Az ember nem szedi le az almt a frl, hanem krje lve nzi, ahogy rik, majd lehullva eszi meg azt. S lassanknt a blnyek is visszatrnek: az denkert jra benpesl. Mondjuk, csak azrt vr az ember az almafa alatt, s nem szedi le gymlcst, mivel nem ri fl – ezzel egy zrjel is kerl az egsz llts el-mg: pp ez a tbbrtelmsg, eldnthetetlensg az, amirt fontos szmomra a Kispl.
Disznk tnca. Emlkeim szerint erre a szmra anyai nagypapm 2006-os hallt kveten nem sokkal talltam r: „s nzi az rdg s htrbb nzi az Isten / s vgl a szemk eltt / Tncol majd minden” – ez a sor szvet szorongatan hatott rm, hogy a tlvilgon megmretnk… Meg egy volt szobatrsam egyik kedvence is, akivel kzsen is hallgattuk. A mostani jrahallgats s dalszvegolvass rgtn a romjaiba dnttt Magyarorszg kpt hozta eszembe: „s egy pr veg srtl / Majd mindenki elfelejti / Hogy az lett amit gy / Pont nem akart itt senki / Az rdg tudja csak hogy mi volt a clja / De a hsunk kerlt bele a moslkba / S a disznk mind felzabltk…” Olyan vlemnyt is hallottam mr, hogy azrt nem szveli valaki a Kisplt, mert nagyon liberlis. Ht nyltan biztosan nem „kurvaanyzik” meg ilyesmi, de j szemmel felismerhetjk benne sokszor napjaink problmit, s annak kritikjt. Valahogy tnyleg nem ezt vrta senki, ami lett, s ez az alkoholista nemzet (legalbbis a felmrsek ezt mondjk) a piba menekl, hogy azt hallucinlja, hogy nincsen semmi baj. s igen, a hsunk is belekerlt a moslkba, amit megettek a disznk. Vagyis disznaink, akiket mi tartunk, s elvileg magunkrt, hogy hsukat mi egyk meg: szval ezek a disznk moslkba keveredett hsunktl megrlve jrjk tncukat a Hold rnytl rmldzve. Meg a disznaink akarnak vezetni minket. Srrel tolva le magukat torkunkon. „Kiprgetlek s elengedem / Prgj diszn napozz Holddal...” Tiszta llatfarm…
jjeli lmpa. Az ide-oda kap ritmus jl alfesti azt a keresst, amelyet a lrai n vgez. Hogy mit keres, nem tudni, az titok: „Le nem veszem a szemem / rla / Egy kis kihagys elg volna / Hogy a titkt kifecsegje / msnak / Pedig ezrt a titokrt otthon / engem vrnak.” Vagyis azt a valakit kell rizni nagyon, aki ezt a titkot ismeri. Be kell vallanom, hogy ez a szveg egy kicsit megakasztott, ha hallgatom, nagyon rzem, de nehz szavakba nteni.
Szvrabls. Remekm. Ktelez hallgatvny. Ezrt csak annyit tudok javasolni, hogy tessk betenni s meghallgatni! Igny esetn tbbszr is...
Vr s bl. Az egyik elsknt s gyakran hallgatott albumrl, a Velrzskrl val. A kivlasztott trackek leghosszabbika, hat percen is tljr nhny msodperccel. Kzpiskolai tanulmnyaimat kzgazdasgi szakkzpben vgeztem, s onnan azrt megmaradt bennem j nhny szakkifejezs, aztn ezek mr egyre jobban beszremkedtek a htkznapokba is, szval ketts hats: ilyen a szvegben felbukkan PR. Ugye az a tevkenysg, amely az rut el kvnja adni minl nagyobb sikerrel, pl. egy vonz csomagolsban. „Kis PR-munka, s egy perc alatt / Roml hson selyemszalag…” Nekem ez a kt sor mr a legelszri hallgatskor is nagyon ttt. s azta is. Tulajdonkppen mindannyian roml, reged hsok vagyunk: egy fiatalsga hajnaln jcskn tllv n jut eszembe, aki erszakosan sminkeli magt, fiatalabbnak szeretne tnni, mint amennyi, s ettl lesz egsz lnye olyan undort, olyan, mint a „roml hson selyemszalag…” S persze rgtn rezonlt a brazil sorozatokra tett megjegyzs is a bensmmel: amikben minimum 300 rszen keresztl nem trtnik semmi, tulajdonkppen a semmirl szl, kb. arrl ahogy „szklb beszl tapthoz”. Felsejlik benne egy pici nosztalgia is, ’77 mjusa, a vrprklt a zsrtnl: erszakos majlis… A vge az kemny. Mert egyrszt az ncenzra megtiltja szmomra, hogy nekeljem Lovasival, de nha felteszem, hogy mi van, hogyha, „na j ez csak elmlet”: „Olyan j, hogy nincsen Isten / Megknnyebblt / Kicsit minden…” Egy pillanatra. Taln. De nem j ez, mgsem. Egyltaln nem lenne knnyebb, ha nem lenne Isten. Kileng ingamozgs, ill toporgs a szabad gondolkods hatrainak terepn, mezsgyjn.
Csnd meg a zaj. A zene visz s visz elre magval, felemel, mintha tnyleg replnl mg mindig, aztn a szrnyad rnyt mr sehol sem ltom, „annyira hlye vagy / Mirt nem szltl?” Tipikusan az a helyzet, amikor a kls dolgok flrevezeten azt sugalljk, hogy minden rendben van a msikkal. El is hisszk, aztn hirtelen megltjuk, hogy mr nem is szrnyal, hanem orra bukott, s ott fekszik a fldn. S erre azt mondjuk neki, hogy mrt nem szltl, annyira hlye vagy. Fenomenlis annak a megfogalmazsa is, ahogy a lrai nt tulajdonkppen minden idegesti. Persze ez egy kifordtott Kispl-frzisban kidalolva: „Csak a csnd meg a zaj, na azok idegestenek / Minden j csak a baj, ne jrna annyit ide.” Ht tulajdonkppen igen, ha nem lenne se csend, se zaj, akkor nyugodt lennk, s ha nem lenne baj, akkor nem lenne semmi baj. Csak ennyi az egsz…
Menjl messzebb. Megint csak a keresztny kultrkrben mozg zene rszesei lehetnk: egy rdgi cimborlst nekel meg Lovasi, az n olyan szint kimozdulst, hogy az mr a skizofrnival is hatros. „…a neved mondja / Valami, s br ne volna / De ha van rdg, az akkor lesz…” Az elejn a „menjl messzebb, tallj semmit” elgg tokszeren hat: mintha az rdg megbabonzna, s ennek hatsra nem tallnnk sehol semmit, s arra knyszerlnnk, hogy menjnk el minl messzebb, sajt hatrainkon is tl. A vgn pedig mintha erre a (kpzeletbeli) rdgre kiltana r a lrai n, hogy „menjl messzebb” – de gy hat, mint egy rlt, aki magban kiabl, hiszen „csak tged ltnak”. Lovasi hangja itt kicsit karcos, erszakos, klnsen ott, ahol azt nekli ki, hogy: „A Biblit is jobban tudja / A nkkel is jobban durva.” Mintha valban ltezne rdg. Mellnk kuporodik. Kvlrl fjja a Biblit, mindenben lepipl, s radsul mg a nkkel is jobban durva: a nk pedig ha bevalljk, ha nem, de valahol ezt szeretik: „…a lnyok mindig, a nk is mindig, / az asszonyok is, / a lnyok mindig, a nk is mindig, / a rossz fikat szeretik” – ez mr ugyan Hobo A sorozatlvje, de nagyon idekvnkozott…
Iszony lass. Ht ez is elgg egyrtelm volt mr az els perctl fogva. Adott egy szp n, s egy (rett) pasi. A piros-srga-zld jelzlmps dolog akr kpletes is lehet, hogy most rdmoccanhatok, avagy nem – de ez csak most jutott eszembe, a „vals” helyzet sokkal jobban tetszik: amint egy dgs n l a volnnl, akivel a lrai n sszenz, s habr hzassgtr kapcsolat lesz a vge (mondjuk nem tri szt, ez nem derl ki, de a n flrelp ezzel a laza-szomorks lovaggal), az egsz valahogy mgis olyan tks. Az rzelmek abszolt felvllalsa. Sajnlom a megcsalt frjet, persze. De mi van, ha az a n mr teljesen boldogtalan volt a kapcsolatban, ha a frje „flre…”-t. No, akkor mindjrt ms, persze attl mg valahol bn, hiszen ha egy bnre bn a vlasz, mg nem trldik el egyik bn sem. Aztn a refrn utols sorai, hogy a dalt csak gondolatban tette be a n magnjba: nos, gy olyan, mintha ez az egsz (orwellesen szlva) csupn „gondolatbn” lett volna…
Mg egyszer.Errl egy rg vget rt kapcsolat jut eszembe. Az jjled vgy, hogy mg egyszer engedj be a szobdba, csak mg egyszer hadd jrjak a kertedben, csak hadd lehessen egyszer mg minden gy, ahogyan rgen volt. (S annak remnye is benne van valahol, hogy htha ott ragadhatok a kertedben…) „Ksznm, hogy mikor kirlynak hittem magam / Nem szltl s hagytl egy ideig az udvarodba' kborolni / Hogy az alattvalid is beavattad s k is hdoltak nekem / J mka lehetett, de n is megtalltam a szmtsom.” Az idill sokszor ltszlagos, az aktulis feszltsgek alacsony tltttsge. Sznhz: kirlydrma. Egy j mka annak, aki eljtssza, s pillanatnyi lvezet annak, aki teljessggel elhiszi.
Van-e nlatok alkohol? Ez a szm a 20 v jubileumi duplaalbum egyik debtl szerzemnye volt. Aztn helyet kapott egy jrakevert vltozata a 2009-es EP-n is. Lovasi „hobbizenekarnak”, a Kiscsillagnak a dalszvegeiben itt-ott felbukkant mr a magyarsg „tengerrzse”, finom utalsokon megpendlt Trianon. Taln ennek is tudhat be, hogy a Kiscsillaggal prhuzamosan rott Van-e nlatok alkohol? is utal r: „Vannak-e arra tengerek? Nlunk csak hullmz emberek. / Vannak-e arra nagy hegyek? Itt is volt rgen rengeteg.” Ennek okt kereshetjk a dalszveg atmoszfrjban is, ami egy rgztett mai magyar llkp egy utpikus magyar vrosrl, ahol a tehn ad tejet, rendesek az emberek, van olyan, hogy tiszta udvar s rendes hz: rgen ilyen volt Magyarorszg – mra ez sajnos mr nem tipikus, hanem utpikus… Ehhez kapcsoldik mg egy koncert-lmnyem is, ahol Lovasi megvltoztatta a refrn egy rszt, mellyel fricskt adott a vidken mkd nszervezsi alapon zemel rendvdelem szerept betlteni kvn csoportosulsoknak. Ugyanis momentn Lovasi kocsijt feltrtk, a nagyon rztt vrosban…
Az rbemarkol azon a sokat emlegetett utols 2009-es EP-n hallhat. Az a nhny j szm energikus, sokat sejtet, s azt hittem, hogy akkor hamarosan jn a nagylemez is. Ma mr tudjuk, hogy nem, hogy kifulladtak. „Mer' diszkgmb a Nap / Ezst cip a Hold / rezd jl magad! / hsg, hsg mindent mozgat, / lethsg, rbemarkol.” Tallkozhatunk rgi ismerseinkkel, a Nappal s a Holddal. Naphoz Holddal – ez volt az els Kispl-nagylemez cme, s most egyik utols szmuk f motvuma is ez a kt gitest. A Kiscsillag-szmok kzl nem egyben megnekelt mr egy adag szexulis tltet, s olykor ni-frfi kritikba tmen gondolatot Lovasi (Van-e szndk?; llnak a frfiak). Ht itt most nagyon szkimond: „Tetszenek a nk, klnsen az a pr rs / Rajtuk de azok nem is rlnek. / Azt mondjk llat azt mondjk diszn, / Ugyan-ugyan, te lttl mr prat. / Senki se virg, mindenki bimb, / Mindegyik kifekszik a napsugrnak.” Nos, anlkl, hogy kommentlnm e sorokat, csak annyit mondok, hogy Lovasi az, aki gymond mg ezt is megteheti, aki az ilyen sorok kineklse utn is csak tovbb nveli vonzerejt a gyengbbik nem krben (mnusz elvakult, full feministk…).
Habr a Kispl s a borz 20 vnl is hosszabb plyafutsa a kzeljvben megszakadni ltszik, annyi mindenesetre vigasztalhat, hogy a Kispl-szmok attl mg tovbb lnek, valamint az anyagmegmarads trvnyeinek megfelelen ez a zenekar sem vsz el teljesen, „csupn” Kiscsillagg alakul…