Szentei Andrs verse velejig romantikus. De nem gy, ahogy a 18. szzad vgi-19. szzad eleji kltemnyek. Napjaink romantikja ez, szavai maiak, nem akarnak formt bontani, hanem finoman kvetik egymst: a szcseppek vgl „utcakbl kisrt gymntcsepp”-ekk alakulnak.
Az egyetlen furcsasga a versnek az els kt sorban tallhat grammatikai kihgs: „rzseim kzt llt egy / A magnyos lovas.” Ha nem szerepelne benne a hatrozott s a hatrozatlan nvel egytt, egyms utn, akkor zkkenmentesen folynnak egymsba a sorok. gy azonban nem: az „egy” utn kvetkez hatrozott nvel felbortja a megszokott rendet.
Maga a magnyos lovas kpe is vadromantikus, ahogy szve helyn a magny cseppjei „dobognak” (azaz „koppannak”), ahogy a vgzet tovbb zi az erdbe (az eltvelyeds motvuma), ahol sosem taposott magnak j utat: azaz msok nyomba, msok tjn jr a sajt maga tja helyett, esetleg ugyanott jr megint, ahol mr egyszer nmaga jrt (folyton ismtli nmagt). Ezen az ton elhaladhat szzszor is, ha egyszer a magny knnycseppjei kesertik szvt: ez az t semmi jat nem tartogat szmra, hiszen maga sem tr le rla soha, gy mindig csak (nnn)magba botlik.
Vlemnyem szerint a kltemny cscsa: „Ez a virg oly ritka, hogy / Elhaladni mellette flek.” Ez a flelem, s a forr rzelmek prologtatta percek a megszoks vgyt keltik fl a lovasban: „Az ton szeretnk menni…” A megszokott ton, de fl attl, hogy sajt rzelmei getik porr.
„Ma mr a sajt utam jrom” – a lovas nem a mlt idk porz tjain vgtat mr, hanem macskakves utckon, s meg is talljk az j lmnyek. A magnycseppbl gymntcsepp vlik annak hatsra, hogy a lovas az j utat meri vlasztani. S ez a gymntcsepp valjban az a ritka virg, ami mellett flt elhaladni a magnyos lovas: az vszakok vltakozst idz utols sorokban felsejlik annak lehetsge, hogy a gymntcsepp ki fogja magt virgoztatni, azaz azz a ritka virgg szubliml, aki mellet flt elmenni.
Ez a vers, most nagyon sszetallkozott velem: n is flek elhaladni egy virg mellett, mert „oly ritka”, hogy az mr flelmetes. Taln azt pldzza a vers, hogy brmilyen fjdalmas s flelmetes is, de el kell haladnunk e virg mellett, hogy aztn megtisztulva flelmeinktl jra rtalljunk erre a ritka virgra – s vgre szembenzznk vele, hosszasan.