Jrtomban-keltemben figyelemfelhv feliratokkal tallkoztam a vros tbb pontjn. Kk alap ngyszgben feketvel fjva a kvetkez felirat: FOGYASSZ! Mint ostorcsaps, gy csattan ez az egy sz a falon, s azt hiszem, ennl pontosabb tkrt nem is lehetne tartani a fogyaszti trsadalomnak. (Arra nem trek ki, az ismert kk alapon milyen egyb zenetek szoktak megjelenni Budapest-szerte, klns tekintettel azok politikai zeneteire. )
Rgi kzhely: termel emberbl fogyasztv vltunk, lassacskn az egsz trsadalom, s aki nem is, az sem azt termeli, amit fogyaszt, Megtermel valamit, amit majd valaki ms fogyaszt el, mg maga elfogyasztja ms termelsnek eredmnyt. Mert szksge van r.
Mert szksge van r? Vajon tnyleg szksge van r? Ennek a krdsnek a mind meggyzbb megigenlse a cl azon az oldalon, amit, akiket a mi fogyasztsunk tart el.
Btran hasznlom a tbbes szm els szemlyt. Mi fogyasztunk. Valamennyien. Te is, olvas, ha mst nem, az internetet, amin keresztl itt gondolatokat adunk, vesznk.
Rgi gondolatom: kikerlni a fogyaszti krforgsbl. Megszabadulni az ramszolgltat, a gzszolgltat, a kzs kpviselet, a vzmvek bvkrbl, ltrehozva egy olyan ltformt, ahol nem kell pnzt csinlni ahhoz, hogy – legalbb a fent emltett – szolgltatsokat ktelezn jelleggel megvsroljuk.
Hiszen rdgi kr ez. Alapvet szksgleteink kielgtst szolgltatk segtsgvel oldjuk meg, akik szolgltatsaikrt pnzt krnek. Hogy pnzhez jussunk – s maradjunk a leglis utaknl, amikhez nem kell nagy adag szerencse se, mint a lott tshz -, dolgozunk, termelnk (valamit), vagy mi is szolgltatunk (valami mst), amirt pnzt kapunk, hogy odaadjuk ms szolgltatknak. gy kerek a rendszer.
Vajon nem volna j kiszakadni ebbl?
Igen, a trsadalom alapvet fogaskerekei esnnek szt. Ha megsznnnk fizetkpes keresletnek lenni, st, egyltaln , megszntetnnk magunkban a kereslet oldalt (rtsd: nem lennnk tbbet fejs tagjai a fogyaszti trsadalomnak), ellehetetlentennk msokat.
Mire gondolok? Nem, nem az skzssg lehetetlen vzijra. Sokkal inkbb egy olyan nfenntart rendszer ltezsre, ami alig pr vtizeddel ezeltt mg nem volt idegen, s ami msutt most sem az. A termel ember kpe, aki – felvrtezve termszetesen a kor a vvmnyaival, mgse kelljen a patakrl hozni a vizet – el tudja ltni sajt magt.
Mindezt egyedl? Nem, az kptelensg. Egyetlen ember ezt nem tudja megtenni. s a csald? Nos, ebben, azt hiszem, mr van perspektva. „Flnk a magnytl, s mgis, mindenki sajt laksra trekszik” – olvastam valahol, s mlyen megrintett az igazsga. A mlt szzadtl kialakul, s egyre elterjedtebb vl mikrocsaldok kptelenek arra, hogy ne a fogyaszti trsadalom rszeknt ltezzenek. Apa, anya, egy, esetleg kt gyerek. Szlk pnzt csinlnak, gyerekekrl gondoskodunk, hogy j pnzcsinlkk tegyk ket is, tovbbrktve mindazt, ami a sajt szlmalomharcunk.
Mi volt ezzel szemben a nagycsaldok idejben? Tbb generci egytt, s a kzs csaldi termelsnek mindenki hasznos tagja volt. Gyerekek nyridben vizet hordtak, felnttek vgeztk szerepk s helyzetk szerint a munkt, s az ids kezeknek is akadt feladat, ha ms nem, a kukorica morzsolsa a padkn lve.
Mieltt flrertesz: nem kvnom senkitl, hogy lemondjon a iPod-jrl, netjrl, melegvizes sarokkdjrl, s sebtiben visszatiporjon egy tanyra az Alfldn, beizztva a petrleumlmpt. Nem. Ezt meghaladta mr korunk.
De rdemes volna elgondolkodni azon, jelenlegi fogyasztsunk mennyire tkrzi tnyleges szksgleteinket, s – ha zavar minket -, mely pontok azok, melyeken vltoztatni tudunk.
Az n vgyam egy olyan hz, ahol a vz a sajt kutambl jn, azzal az rammal szivattyzom ki, amit a sajt napelemeim, vagy biomasszm llt el, nan, hogy ezzel ftk is, mi a frszrt fizessek gzszmlt, kzben szalad a gazdasg, s a kedvesemmel persze jrunk tterembe, moziba, a gyerek is j suliba jr….
Persze, ha most utnanznk a neten, itt, a laptopomon, mennyibe is jnne ez nekem, r kellene jjjek, hogy sokat kell mg dolgozzak ahhoz (rtsd: pnzt csinljak), hogy meg tudjam valstani. Hogy fogyasztani tudjam mindazt, ami majd fggetlent a fogyasztstl.
De abban biztos vagyok, hogy ht nyelven zenl mikrohullm stre nem lesz szksgem.