Szabadka, 1885. mrcius 29.
„Gondolj rem s messze tjainkra,
s mondd, ki lehet, aki e verset rta,
ki az a testvr s neki mi fj?”
Kosztolnyi Dezs: Egy kzre vgyom
 |
 |
 |
1891 krl |
1915. november elejn |
1934 prilisban |
„des fiam, htfn, mrcius 29-n, reggel fl nyolc rakor tltd be leted negyvenegyedik vt. Mrcius 29-e, 1885-ben, mikor szlettl, ppen virgvasrnapra esett. Szp, enyhe, verfnyes tavaszi nap volt. Vidman, remnyekkel tele llottunk az gy krl, melynek prni kzt aludtad els des lmaidat. Anyai nagynnm, zv. Mukics Mtysn szletett Kdr Rebeka (a j Rebi nni), mikor tged beplyzottan a karjaiba vett, gy szlott: »Szp s jeles napon szletett, hres ember lesz belle.« Ez a szeretet ltal sugallt jslat immr bevlt…” – rta Kosztolnyi rpd Dezs fihoz utols szletsnapi kszntlevelben.
Esszm fhajts Kosztolnyi Dezs szletsnek 125. vfordulja eltt. Most r emlkeznk: Kosztolnyi Dezsre. A nyelvmvel rra, a kltre, a mfordtra, az jsgrra, st Kosztolnyi drmkat is rt. Rgtn ideillesztenm Esterhzy Pter gondolatait is, amelyet mg magyar szakos tanulmnyaimat lezr szakdolgozatom mottjv tettem anno: „[Kosztolnyi] Sokszn, megfoghatatlan: szivrvnyos. Nem vletlen a mfajok kzti mszklsa. A szakirodalom olykor hevesen vitzik, hogy elssorban klt-e vagy przar, s hogy sokoldalsga htrny-e vagy elny. Gondolom, sem ez, sem az, leginkbb tny.” Nem szeretnnk letenni voksunkat egyik oldal mellett sem, hogy Kosztolnyi inkbb lrban volt jobb, vagy przban, s hogy egyltaln, elssorban r, vagy klt-e. „Soksznsgt” mi is inkbb tnyknt kezeljk, s rlnk annak, hogy a mnemek s mfajok kztt vele bolyonghatunk.
Kosztolnyi, valamint a Nyugat folyirat kre s kora szmomra a magyar nyelv tiszta ragyogsnak idszaka. Egy olyan nyelvi magaslat, amelyrl a mai magyar jsgrk jelents hnyada (akiket pontosabb jsgrk helyett jsgba rogatknak nevezni) pldt vehetne – klnsen a pletykalapok s a bulvr felejtett el helyesen, stlusosan, magyarul rni. Ekkor mg gy rtak jsgot, hogy azt eszttikai lvezet volt olvasni. Ez nem „bezzeg rgen… s ezzel szemben most…” fle sirnkozs, vagy a megnemesedett mlt s a silny jelen banlis szembelltsa, hanem egy sajnlatos tny kzlse.
Jelen rs arrl kvn szmot adni, hogyan kerlt Kosztolnyi irodalmi rdekldsem kzppontjba, avagy gy is fogalmazhatunk: mirt Kosztolnyi? Els nagy Kosztolnyi-lmnyem mg a kzpiskolban rt, amikor a nyri sznidre fakultatv olvasmnyknt adtk ki az Esti Kornlt. Mivel rajtam kvl alig olvasta el ms az osztlyban, gy felkrtek, hogy tartsak belle kiseladst. Nagyon magval ragadott a novellk sajtos vilga, egyedi hangja, tiszta nyelvezete. Nhny osztlytrsam oda is jtt hozzm az ra utn, s elkrt tlem egy-kt Esti-idzetet, annyira tetszett nekik a novellafzr. Egyetemi tanulmnyaim sorn pedig tbb kurzust is vgeztem, amely rintlegesen, illetve teljes egszben Kosztolnyival foglalkozott. Ezeknek ksznheten mlyebben is belestam magam a Kosztolnyi-letm egyes rszeibe. Amit kzpiskolsknt mg csak reztem (a tiszta nyelvezet), abba ekkor nyertem valdi betekintst. Kosztolnyi Dezs nmagamrl cm rsban elmondja, hogyan kerlt kzel a nyelvhez, a nyelvvel val foglalkozshoz: „Egyszer megtmadtak valami mondatfzsem miatt, igazolnom kellett magam, s amint kutakodtam, egyre rtkesebb anyagra bukkantam, egyre jobban belevesztem a »nyelvszet dessg«-be. gy szereztem »nyelvszeti mveltsg«-em.” Nzzk, hogyan ltja egy msik magyar r Kosztolnyi viszonyt a (magyar) nyelvhez! Mrai Sndor tekintete a Fld, Fld!… cm regnyben – a II. vilghbor puszttst tlt Budapest ltkpt szemllve – megakadt azon a „ppes szemtdomb”-on, ami valaha Kosztolnyi hza volt. Emlkkpei magval ragadjk az rt, s ennek eredmnyekpp egy csodlatosan festett, miniatr Kosztolnyi-kp trul a szemnk el. Mrai „megfesti”, hogy Kosztolnyi szmra mit jelenthetett az rs: egyrszt anyagi forrst – hiszen valamibl fedeznie kellett a hzvsrls miatt felvett klcsnt –, msrszt egyfajta mgikus szerelmet: „Klt volt, szerelmes verseket rt a magyar nyelvhez, Magyarorszghoz. Mindennap megajndkozta Magyarorszgot egy zes szktssel, egy kifejezsi rnyalattal, gnyos vagy patetikus odaszlssal. Nem volt tagja semmifle Prtnak. Amikor rt, nem szmtott az Osztly nlkli Trsadalomra, amely majd egyszer megrti… Nem hitt a Npben. Csak rt.” Lthat, hogy Kosztolnyi – mivel rssal foglalkozott – anyaga a nyelv volt, ami szmra magt az letet is jelentette egyben (itt most nem a mindennapi meglhetsre gondolok), s gy rsaiban is nagy tisztelettel s szeretettel fordult fel. Kosztolnyi „gy tpllta s ferttlentette a magyar nyelvet, mint egy jrvnyorvos fertzses idben egy nagybeteget”.
Ki ltott bele gy a magyar irodalom klti kzl a gyermeki llek rejtelmeibe, mint Kosztolnyi Dezs? Ki hasznlt kpei megfestsre annyi sznt, mint ? Fontos megltnunk, hogy Kosztolnyi gyermekekrl, gyermeki llekrl, gyermeki nzpontbl rott mvei nem csupn a gyermek rzseit, lmnyeit srtik magukba, hanem a szl-gyermek viszony konfliktushelyzeteit is magukban foglaljk. Itt gondolhatunk szmtalan novelljra (pl.: Szegny kis beteg; Fogoly), de Kosztolnyi regnyei kzl kett alapvet tmja is ez: az Aranysrkny apa s lnya, a Pacsirta pedig szlk s lnyuk tragikus sznezet viszonyt mutatja be.
A vitathat Ady-revzi ellenre is gy vlem, Kosztolnyi egyik legalapvetbb emberi tulajdonsga az szintesg. Minden rsbl kivilglik, hogy egy Ember szl hozznk, aki nem rejtzik (idegen) szavak, szemlytelen nvmsok, s egyb elidegent nyelvi elemek mg. Meri vllalni, hogy Kosztolnyi, hogy egy Szubjektum, hogy egy Ember. A maga nevben beszl: de mindannyiunkrt.
rta: Antal Jzsef, 2010. mrcius

Kldd be hozzszlsodat!
Komment hozzadsa
|