[6-1]
Kedves A.J!
Szerintem ilyet nem runk egy versre amit nhny lapra innen elemeztnk, hogy "nem nagy szm".
Ezt a kijelents nem volt szmomra szimpatikus gy nyilvnosan egy "szakembertl":
"A fenti kltemny-flesg rtelmezse nem ezen llt, vagy bukott, mert a vers magban sem volt valami nagy szm, de hidd el, hogy inkbb lefel nivelllta azt."
Hogy rvelsemet szavaiddal tmasszam al:
"Az letben sokszor azt tapasztaltam, hogy nem csupn a nagy dolgok lehetnek sorsfordtk, hanem az apr picik is."
n is ezt tapasztalom! s gy van ez az ilyen hozzszlsokkal is! Apr kijelentsek is minstenek!
|
Ht azt nem is lltottuk, hogy hihetetlen s kizrlagos a korrelci (n gy hasznlom ezt a szt) az r sznoki kpessge s a sznok ri kpessge kztt. De azt sem jelenthetjk ki egyrtelmen, hogy a helyesrs sokat vonna le pusztn nmagban a gondolatok rovsra. Az, hogy rsunkat mennyire "gusztusosan" tesszk kzz fgg a kzlsi formtl is, attl hogy ki nzi azt az rst. Egy nyilvnos oldalra rva, vagy egy beadand dolgozat esetben rdemes "gusztusosan" rni, de mondjuk egy kzirat esetben azrt nem felttlenl igaz ez, mert a szveget valaki gyis t fogja nzni...
Az rtehetre, "helyesre" rs fgg a befogadtl is. Egy szakember esetleg foglalkozik a normknak val megfelelssel, de az olvas nem felttlen. Sok esetben tn szre sem veszi a hibkat, mivel maga sem tudja, hogy hibkrl van sz. Magyar helyesrs trgybl azrt nem llnak annyira jl nagyon sokan, hogy szrevennnek a jelentsebb s szemet szr hibkon kvl mst...Mrpedig az olvasknak runk s nem magunknak. Ez persze nem azt jelenti, hogy direktbe hibs szvegeket kell kzlnnk, pusztn azt, hogy apr klnbsgeket szre sem vesznek, csak azt ami jelentsen eltr a kznapi szhasznlattl (nem az rott formtl, mivel az emberek tbbsge nem r is egyben.)
Vlasz: Kedves Roland!
Igazad van, tnyleg nem mindegy, hogy milyen frumra sznjuk az adott rst.
Az bennem biztosan szakmai rtalom, hogy mg az sms-eimet is tolvasom egyszer (ltalban), hogy nincs-e bennk hiba. Egyrszrl rtalom, msrszrl ignyessg - meg igny is r bennem.
Az letben sokszor azt tapasztaltam, hogy nem csupn a nagy dolgok lehetnek sorsfordtk, hanem az apr picik is. Egy szveg rtelmezsekor is sokszor apr nanszok lendtik ide-oda a folyton mozg rtelmezi ingamozgst.
Ma rtam egy elemzst a Verselemz rovatba. Az egyik rs cme ez volt: "Szabadon folytogat" . Ht j, hibzott, na. De wordben tette, aminek ugyan nem 100%-os a helyesrs-ellenrzje, de azrt nem rossz. Ezt is alhzta pirossal: "folytogat". A mai digitlis korban taln megkopik a helyesrs, de a gp valamelyest kisegt. s ilyenkor azrt furcsa, hogy hogy adjk ki az emberek a kezkbl a szvegeiket mgis.
A fenti kltemny-flesg rtelmezse nem ezen llt, vagy bukott, mert a vers magban sem volt valami nagy szm, de hidd el, hogy inkbb lefel nivelllta azt. Egyszeren ignytelensget, nemtrdmsget, figyelmetlensget stb. sugrzott ezzel felm. Egy mozdulat hinyt a knyvespolc fel, ahol minket figyel A magyar helyesrs szablyai c. kiadvny - de mondom, ma mr szinte ez sem kell, ott a word helyesrs-ellenrzje...
A. J. |
Kedves Jzsef!
Most erre reaglok:
"Szerintem egy gyenge helyesrs ember szvegbl sokat levonhat az, ha tele van slyos hibkkal az rsa - persze ez egy szubjektv vlemny, de vllalom."
Kvncsi vagyok arra, hogy hogyan rted ezt pontosan!:)
Ugyanis sok szerz kollgt aki br rni tud, beszlni viszont annl kevsb. Tbb olyan embert ismerek aki rsban tkletesen fejezi ki magt, de megszlalni nem tud.
Vajon ez fordtva is mkdik, kvetkeztethetnk e arra egy ember verblis megnyilatkozsaibl, hogy milyen sznvonal lehet az rsa? Nem hiszem...Nem felttlen az sszefggs.
Visszatrve gondolatodra: az rsbl taln levonhat a helyesrs, de a gondolatisgbl nem gondolom s szerintem az a lnyeg elssorban.
Vlasz: Kedves Roland!
Hozok egy pldt annak megvilgtsra, hogy gondolom.
"Nem mintha valami klnlegeset vrnl ppen ettl a knyvtl. Olyasvalaki vagy, aki elvbl nem vr tbb semmitl semmit." (Italo Calvino: Ha egy tli jszakn egy utaz)
Nem mint ha valami klnlegeseg vrnl pen ettl a knyvtl. Ojasvalaki vagy, aki elvbl nem vr tbb semitl semt.
Valami ilyesmire gondolok durvn felnagytva. rted a msodik torztst is, de pp azrt, mert van egy egysges, egyezmnyes standard, norma, ami alapjn trod magadban rthetre, "helyesre".
Persze a j gondolatok nem vesznek el a helyesrsi dolgok ltal, de nem rt azrt "gusztusosan" tlalni szvegnket.
Szerintem ha valaki j rtor, mg nem felttlenl j "r", s ha valaki kitn r, nem felttlenl jeles sznok. Vannak kivtelek is. Meg olyanok is, akik egyikben sem jk. Szval nem hinnm, hogy nagyon szoros korrelancia lenne a dolgok ilyetn llsa kztt. Ezt taln majd egy lelkes brit kutatcsoport megfejti egyszer... :) Mi meg addig tallgatunk...
A. Jzsef
|
Kedves Jszef!
Olvasva az albbi dialgust egy krdst intznk Hozzd: szerinted mitl irodalmr az irodalmr?
Attl, hogy hasolt Kosztolnyira, attl, hogy szmodra tetszets amit r, vagy mert brmilyen tmrl, kategrirl is legyen sz, tallsz valamai rdekeset a munkjba...
Vlasz: Kedves Antal!
Ez egy fogs krds. Elszr is: szerintem sokfle irodalmr ltezik, szval egy irodalmr-prototpust nehz lenne egyrtelmen lerni. Attl nem felttlenl irodalmr valaki, ha szmomra tetszets, amit r, mert habr nehz objektivitsra trekedni, de azrt nem rt egy kis tvolsgbl (is) szemllni a dolgokat.
Kosztolnyi irodalmrnak sem utols, gyakran hasznlom az vekkel ezeltt "Tkrfolys" (magyar rkrl-kltkrl) s "Szabadkikt" (klfldi szerzkrl) cmmel kiadott gytemnyes kteteit, mert nagyon jl meg tudja ragadni egy-egy r atmoszfrjt. Ahogyan pldul Szerb Antal is a magyar s a vilgirodalomrl rott irodalomtrtnetben.
Egy mai irodalmrban j ha ott van egy ilyesfajta Kosztolnyi, Szerb Antal. De nyilvn az irodalomelmlet befolysnak nvekedse az irodalomkritikra is kihatott, gy egy irodalmrnak tudnia kell objektv lencst is ltenie - azt vettem szre, hogy az akadmikusok sajnos sokszor csak objektv lencsvel szemllik a dolgokat, s aztn a vlemnyket teletzdelik idegen kifejezsekkel, s ksz. n valahol a kett kztt teszem le a voksomat, az aurora mediocritas elvt kvetve. Nyilvn nem mindig sikerl.
A. Jzsef |
Kedves Jzsef!
Mostani reakcidban leginbb az utols mondat ttte meg a szemem.:)
Mi rteleme arra trekedni, hogy valaki minl gyorsabban s minl tbbet rjon? Ki trekszik erre?
Szerintem a szerzk (mr akik nem kizrlag marketing cllal rnak) bels indittatsra publiklnak.
Nehz krds az is, hogy ki rt tulajdonkppen a helyesrshoz. A szerzk kzl szerintem nagyon sokan nem tkletesen, de ezrt szerezk k, a korrektor pedig azrt korrektor, hogy ezt korriglja egy-egy publikci kapcsn. Mindenkinek megvan ebben a maga szerepe.
Sokszor egy publikl szemly nem is kifejezetten r, klt, vagy miegyms, csupn egy ember, akinek gondolatai vannak. Ebben az esetben a tbbi szereplnek jut a feladat, hogy az illet gondolatait kifogstalan formba rendezze.
Vlasz: Kedves Roland!
n a minl gyorsabban minl tbbet rst megint csak az jsgrsra rtettem elssorban, mert taln ez lehet az oka annak, hogy nem gyelnek arra, hogyan rnak. Gondolom a bulvr nem korrektrzik... J esetben az ember bels indttatsbl r, mondjuk n szvesen rnk fllsban, a bels indttatsom megrzsre ekkor is igyekeznk, illetve gyelnk, hogy az esetleges bels motivci cskkense ne menjen a minsg rovsra: br ez meg mr kzelt egyfajta gpies, sablonos rshoz.
Tulajdonkppen igazad lehet azzal kapcsolatosan, hogy a szerzk kzl nem tkletesen rtenek a helyesrshoz, s persze gy van mit csinlnia a korrektornak, ez j - tulajdonkppen n korrektrztam a nyomdban lv P-TL Antolgit, meg szoktam monitorozni ezt az oldalt is, s amit szlelek, azt javtom is. :)
Szerintem egy gyenge helyesrs ember szvegbl sokat levonhat az, ha tele van slyos hibkkal az rsa - persze ez egy szubjektv vlemny, de vllalom. n magam trekszem helyesen rni, ezzel persze nem azt lltom, hogy pl. egy versesktetemet nem nzetnm t mssal: elgpels mindenkivel elfordul, meg tbb szem tbbet lt.
Azt is be kell vallanom, hogy olykor hajlamos vagyok elfeledkezni arrl, hogy egy publikl nem felttlenl r, klt, miegyms, hanem "csupn" egy ember. Ht igen, ekkor kerl eltrbe a korrektor. :)
A. Jzsef |
Kedves Jzsef!
Amint grtem tovvb hajztam Kosztolnyis rsod fel.
A leghangslyosabb krds, ami rsoddal kapcsolatban felmerlt bennem, hogy vajon a jelenkori irodalom arckpcsarnokbl tudnl-e Kosztolnyihoz hasonl alakot felmutatni, emlteni pldaknt?
Nem tudom, hogy mennyire kpezi, kpezheti sszehasonlts alapjn a Nyugat idejnek ri krnyzete s a jelnekori. Irodalom van most is csak ms fajta. Akkor jellemz volt egyfajta trand az rssal kapcsolatban, meg most is. A mostani rsgnak megvan a maga hangulata. A Nyugat egyszer volt, ennek ellenre van s lesz is, ugyangy ahogy a mostani irodalmi let, annak gyngyszemeivel egytt.
Nagyon szeretem a korbbi Magyar irodalmat, kivltkppen a Nyugatosokat, de egyszerre ezzel mostmr kialakult bennem egy disszonns rzs is a "mlt rnyaival" sszefggsben. Olvas s r kznsg hajlamos gy tekinteni, mintha a mlt szzad elejn megllt volna a Magyar irodalmi let. n azonban azt gondolom, hogy ez mltnytalan a mai szerzkkel szemben. Rengeteg j szerz s megannyi ragyog gyngyszem munklkodik most.
Hogy keveset olvasnak manapsg az emberek, mr nem olyan npszerek a versek? Ezt semmikppen sem mondanm mrvadan. talakultak a szokszok, de ez gy lesz a tovbbiakban is. Mindazonltal szerintem szksges lenne egyfajta olvasi s szerzi nyitottsg is az j fel.
Kosztolnyi munkinak tzetesebb viszglatra mindazonltal felserkentettl s ksznm, hogy megosztottad gondolataidat!
Vrom reakcidat!
Vlasz: Kedves Roland!
rlk, hogy elolvastad ezt az rsomat is, s kszi a vlemnyt rla!
n a brl hangot inkbb a mai magyar jsgrsra rtettem, nem pedig a kortrs magyar irodalomra. Kosztolnyinak nagyon sok cikke jelent meg itt-ott, s aztn ezek nagy rszt ktetbe gyjtve is kiadtk, s mig lvezetes olvasmnyokat nyjtanak. n a Blikken, Borson, Story-n stb. vagyok tulajdonkppen elhlve ilyen szempontbl - br gondolom akkor is megvolt a bulvr, bevallom a Kosztolnyi korabeli bulvrt nem ismerem. De lehet, hogy azon is elszrnylkdnk. Olykor hvg-t szoktam venni, n gy veszem szre, hogy fggetlen lap a politiktl, nem tudom, a lnyeg szmomra az benne, hogy ott a cikkek jl megvannak rva, van benne kultra is, pl. amit legutoljra vettem nagyjbl egy hnapja, az Esterhzyval foglalkozik egy cikk erejig. A bulvr nagy npbutt - a szakmm magyartanr s br nem vagyok gyakorlom a szakmmat, azrt mgis elkesert ez valahol, hiszen inkbbb ezeket a lapokat veszik nagy pldnyszmban a magyar emberek, s ellusttja az agyukat, tele van helyesrsi- s stilisztikai hibkkal.
Arra a krdsre nehz vlaszolni, hogy tudnk-e hasonl kaliber rt emlteni napjaink ri-klti kzl, mint Kosztolnyi. A problma az, hogy egyrszt ezek az letmvek mg nem lezrtak, illetve nem tudnk olyan kortrs alkott emlteni, akinek olyan szinten ismerem az letmvt, mint ahogy Kosztolnyit, akinek korai novellisztikjbl a szakdolgozatomat is rtam. 1-2 nevet tudnk emlteni, mint akik tetszenek a maiak kzl: Vrady Szabolcs kltszete, elszr fura volt, de aztn megszerettem Petri Gyrgyt, Varr Dniel verseiben az tletessg, jtkossg tetszik, Oravecz Imrtl az 1972. szeptember nagy vers-gondolatfolyama meghatroz lmny szmomra, Grecs Krisztin Tnciskola c. regnyt nemrg olvastam egy bartom javaslatra - alapveten az is nagyon tetszett, vgtelenl atmoszferikus az a regny. De olyat, akit gy egy az egyben a mg lk kzl Kosztolnyival tudnk mrni, most nem tudok emlteni.
Kosztolnyit megri olvasni, mert telis-tele van szellemmel, s azrt olyan nyelvezete van, amely akr lehetne kortrs is: egy olyan kortrs, aki figyel arra, hogy hogyan r, nemcsak arra, hogy minl gyorsabban minl tbbet.
Ha felmerltek benne jabb gondolatok a vlaszommal kapcsolatosan, akkor vrom ket! :)
A. J. |
[6-1]
|